Aplikacje na zamówienie kontra aplikacje z półki

Spis treści
Aplikacje na zamówienie kontra aplikacje z półki
Aplikacje z półki
Wszystkie strony

Kupić aplikacje na zamówienie czy aplikację z półki – to częste pytanie. W tym artykule postaramy się na nie odpowiedzieć, sprawdzając plusy, minusy oraz koszty obu rozwiązań.

Rozwijające się firmy inwestują coraz większe sumy pieniędzy w systemy IT celem zautomatyzowania lub uproszczenia procesów biznesowych. Oznacza to, że rynek tych systemów jest spory i wciąż się rozrasta a granice tego rozwoju ustala jedynie budżet i wyobraźnia.

Skoro firmy poszukują rozwiązań automatyzujących rozmaite procesy biznesowe, pytanie – czy inwestować w aplikacje na zamówienie czy w aplikacje z półki pojawia się raczej szybkiej niż później.

Czy przekazać kwestie aplikacji do wewnętrznego działu IT czy zlecić wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej, decyzje,, czy kupić gotowe rozwiązanie czy zatrudniać specjalistów generują kolejne pytania na które musimy sobie odpowiedzieć.

aplikacje-na-zamowieniePiękno aplikacji na zamówienie polega na tym, że są one stworzone w odpowiedzi na potrzeby firmy pozwalając na pełną integrację oprogramowania, oraz pomagając spełniać oczekiwania biznesu oraz wymagania prawne.

Również skalowalność jest pozytywnym czynnikiem dzięki któremu aplikacje na zamówienie są w stanie dostosować się do rosnących jak i spadających oczekiwań. System informatyczny powinien ewoluować z firmą zapewniając ciągłe, idealne dopasowanie.

Jest to możliwe, ponieważ aplikacje na zamówienie są tworzone mając na uwadze długoterminowe plany rozwoju informatycznego firmy. Aplikacje tego typu pozwalają firmie rozwijać się i iść na przód zamiast automatyzować jedynie te procesy, które aktualnie prowadzi, co mogło by prowadzić do utknięcia w rutynie.

W idealnym świecie, każda firma mogła by posiadać aplikacje na zamówienie, gdyby nie trzy czynniki.

Po pierwsze, koszt aplikacji na zamówienie jest wyższy niż programów z półki. Indywidualnie wytwarzane oprogramowanie często wymaga aby w procesie tworzenia uczestniczyły rozmaite zespoły ludzi jak analitycy, programiści, specjaliści od oprogramowania jak i sprzętu, z których każdy oddaje swoje umiejętności.

Czas I siła robocza potrzebna aby stworzyć aplikacje na zamówienie szybko rośnie, jednak dobrze wykonany projekt I aplikacja może zostać nie jeden raz sprzedana na rynku dając firmie inwestującej dodatkowe źródło przychodów.

Po drugie, aplikacje na zamówienie mogą spełniać jedynie te oczekiwania, jakie klient może lub potrafi przedstawić a programista zrozumieć. Jeżeli klient nie ma przejrzystego planu dla prowadzonych procesów biznesowych, każdy bardziej długoterminowy plan rozwoju IT może być trudny do zrealizowania.

Źle zaplanowany I zrozumiany produkt ma małą szansę rozwijać się z przedsiębiorstwem, niosąc za sobą błędy niezrozumienia na początkowych etapach realizacji I nakręcając speralę kosztów.

Po trzecie, problemy może nieść niekompatybilność. Jeżeli aplikacje nie są kompatybilne z istniejącymi systemami, trudności operacyjne są łatwe do przewidzenia.

 

Zastane oprogramowanie system może nie być przygotowane z myślą o integracji, więc możliwość wymiany danych pomiędzy istniejącymi a nowymi – nawet bardzo dobrze przygotowanymi systemami - może stwarzać spore problemy.

Podobnie, jeżeli tworzona aplikacja na zamówienie nie jest kompatybilna z innymi systemami (klienckimi lub systemami dostawców), może to tworzyć problemy w funkcjonowaniu firmy.Ostatnia zmiana Środa, 19. Wrzesień 2012 11:05